تاریخچه خودروسازی مازراتی

مازراتی یکی کمپانی خودروروسازی بزرگ و معروف ایتالیایی است که در دسامبر ۱۹۱۴ تأسیس گردیده است. این شرکت توسط برادران مازراتی به نام‌های آلفری، بیندو، کارلو و اتوره تاسیس شد.

آنها در ابتدا به تولید خودروهای مسابقه‌ ای پرداختند. در سال ۱۹۲۶ اولین اتومبیلی که کاملا کار مازراتی ها باشد با نام Tipo 26 تولید شد.
سال ۱۹۳۲ آلفری فوت کرد و ۳ برادر دیگر هدایت شرکت را ادامه دادند، اما سال ۱۹۳۷، ۳ برادر مازراتی سهام خود را به شرکت Adolforsi واگذار کردند اما به عنوان مهندس در تولید خودرو در شرکت به کارخود ادامه دادند.
سال ۱۹۶۸ مازاراتی توسط شرکت فرانسوی CITROEN خریداری شد و در ادامه سال ۱۹۷۱ خودروی مازراتی بورا به تولید انبوه رسید. سال ۱۹۷۵ شرکت بنلی مازراتی را از سیتروئن خریداری کرد. پس از آن بخشی از سهام مازراتی توسط شرکت کرایسلر (CHRYSLER)‌ خریداری شد.
سال ۱۹۹۳ شرکت فیات با سرمایه‌گذاری در مازراتی هدایت آن را به دست گرفت و سال ۱۹۹۷ فیات ۵۰ درصد سهام مازراتی را به شرکت فراری فروخت، هرچند که بخشی از سهام فراری نیز در اختیار فیات بود. از آن پس شرکت مازراتی دست به تولیدات محبوب‌تر و موفق‌تری زد و در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت‌های تحت کنترل فیات به تولید خودرو مشغول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *